Embed

Sharm El Sheikh Gezi Tavsiyeleri

 

          Bu bilgiler Kasım 2012 de yaptığım gezinin bilgileridir. Fiyatları değerlendirirken zamanın parametrelerini kullanın lütfen. Kasım 2012 ayında 
1 Dolar = 6.1 Mısır Paundu  L.E kısaltmasını kullanıyorlar.
1 Dolar = 1.80 TL yapıyordu yaklaşık olarak.
Geziniz boyunca Mısır Paundu kullanın. Zira TL kullanmaya kalkarsanız, size çok düşük fiat vereceklerdir. Doviz bozdurmak için doviz burosu aramayın .Çok yok. Bankaların bankamatikleri doviz bozuyorlar. Bankaların yada bankamatiğin bulunduğu yerin güvenlik görevlileri de el altından doviz bozuyorlar. Zaten bir çok yerde fiatlar Dolar ve Euro olarak veriliyor. Her yerde Dolar ve Euro kullanabilirsiniz.
- Biraz mecburiyetten yine paradan bağsedeceğim. Bir Mısırlı sizi para olarak görüyor. Siz parasınız,paranız yoksa sizde yoksunuz.
- Biz oteldeki çalışan 2 arkadaş ile tur şirketindeki Bibo dan başka iyi niyetle yaklaşan, samimi bir satıcıya raslamadık. 
- Ne yaparsanız yapın ,ne alacaksanız mutlaka fiyatını önceden sorun. Anlaşılmayan bir şey kalmadan, mutlaka pazarlık yapın.
Burada tanıştığımız adı Sergen olan bir arkadaş, Türkiye de Alanya da uzun süre yaşadığını, iş açtığını, buraya da iş yapmaya geldiğini anlattı. Arkasından da ilk zamanlarında Alanya da iken çok fazla fiyat istendiğini düşündüğünü ama buraya gelince şaşırdığını, inanamadığını anlattı. Turistlik bir yerde hizmet bedelinin 1.5 ile 2 katı fazlasının belki normal sayılabileceğini 
ama burada 10 katına kadar fazla istendiğini anlattı.
Bizde sonunda 1 birime satılan ürüne 5 birim istendiğine çok şahit olduk.
- Seyehat edenlerin kandırıldıkları ve fazla fiyat ödedikleri ilk nokta havaalanı taksileridir. Mısır da taksilerde taksimetre olduğu halde açmazlar, ısrar edersenizde bozuk derler. Bu yüzden
nereye gidecekseniz önceden pazarlık yapın. Sharm El Sheikh havalimanından şehir merkezindeki herhanği bir yere yada otelinize gitmek isterseniz sizden 350-300 L.E isteyeceklerdir. Biz bir çiftle ortak taksi tutmak istedik ama onlar pazarlıkta biraz acemiler ve pazarlığı bize bırakmadılar. Bu yüzden 175+175 fiyat onlara cazip geldi ve bagajlarını taksiciye kaptırdılar. Belki haklarına düşen 175 L.E  gitmişlerdir, bilemiyoruz. :))  Biz pazarlıkla otele 70 L.E gittik. Bu fiyatta bile mutlaka fazlalık vardır. Bizden sonra otele gelen 2 Fillandiyalı kız 250 L.E verdiler. Bizim verdiğimizden 3 kat fazla. Oteldeki taksi tarifesinde 85 L.E yazıyordu, havalimanı için. Sharm El Sheikh havalimanında taksiler giriş için 5 L.E ödüyorlar. Bunu da sizden talep edeceklerdir. Biz dönüşte girişde dahil 65 L.E ödedik.
- Taksi ile başladık taksi ile devam edelim. Ulaşımın daha çok taksi ile yapıldığı bu şehirde her yere sizde taksi ile gideceksiniz. Türkiye ile karşılaştırınca fiyatlar size uygun gelecek ama bilin ki fazladan para ödüyorsunuz.
Çok fazla taksi var. Yapılan pazarlık sonucunda yolcuyu bırakan taksi görmedim. Sadece duraklarda yatmış mutlaka turist kandırmaya yönelmiş taksilerden uzak durun. Mesela Naama Bay da yürüyüş yolunun başında bekliyen taksilere bir fiyat sorun. Aklınız çıkacak. Durakdaki kavgalardan oranın nasıl bir yer olduğunu gözlemleye bilirsiniz. Bunlara binmeyin. Yolun karşısına geçip taksi tutun.
Biz Naama Bay ile Old Market denen iki bölgenin tam arasında Mercato denilen yere yakın bir otelde kaldık. Naama Bay - Otel için 15 L.E  Otel - Old Market için 10 L.E ödedik.
-Naama Bay ile Old market arasında ise minibüs çalışıyor. Halkın arasına karışmanın tek yolu bu Sharm da. Kişi başı fiatı 1 L.E.
- Dünyanın her yerinde olduğu gibi Naama Bay daki turistlik zone içersinde her şey anormal pahalı. Ufak ürünlerdeki fiyatlar 5 katına kadar çıkıyor. Buna içecekler ,su dahil. İhtiyaçlarınızı turistlik zonun dışından temin edin.
- Alışverinizi büyük marketlerden ya da yazarkasası olan marketlerden yapın.
- Sharm El Sheikh de yerüstünde sizi çok şaşırtacak bir şey yok. Ama deniz ve denizaltı çok güzel. Tatil proğramınızın büyük bir zamanını denize ayırın.
- Mümkünse bavulunuzda deniz gözlüğü, şnorkel mutlaka olsun. Deniz ayakkabıları ve palet ihtiyaca göre düşünülmeli. Böylelikle hem kiralamaktan hem de başkasının kullandığı malzemeden kaçma şansınız olur.
- Sharm El Sheikh çok geniş bir alana yayılmış. Yüksek katlı yer çok az. Bu da otel tercihini ön plana çıkartıyor. Deniz kenarı olmayan kıyıya uzak oteller var. Servis işlerinden kurtulmak için deniz kenarı bir otel avantajlı olacaktır. Naama Bay da kıyıda daha çok 5 yıldızlı oteller var. Kıyıları beach gibi. Kötü tarafı gündüz ve geçe kıyı yolundaki gürültü olacaktır. Mercato bölgesindeki kıyı otelleri güzel. Denizde girer girmez reef var. Sualtı çanlılık açısında avantajlı. Hatta Ras Mohamed bot turunda 3 kez şnorkel girişi için durulan yer El Fanar otelinin önü. Otelin adı Fener,hemen önünde de bir deniz feneri var. Bu otelde kalmak, her an Ras Mohamed de olmak gibi. Otel bakarken kıyı otellerini seçmek avantajlı. 
Deniz kenarına elini kolunu sallayarak gidilebilecek yer çok az. Arkadaki oteller misafirlerini beachlere yönlendiriyorlar. Beachlere giriş kapıdan kişi başı 25 L.E ama oteller indirimli olarak 
15 L.E den bilet satıyorlar. Fiyata şezlong ve şemsiye dahil. Beachlerde yemek ve içeçekler için cafeler mevcut. Bazılarında masaj, kuaför gibi hizmetlerde var.
- Mısır da malesef hijyen yok. İşletmeler ne kadar iyi gözükselerde arka taraflar felaket. Yanınızda ıslak mendil, sabun, ufak poşetlerde antibakteriyel sıvı sabun götürebilirsiniz.
- Sharm El Sheikh de sivrisinek var. Oteller ilaçlama yapıyorlar ama yetersiz. İnanılmaz biçimde ısırılmış turistlere rasladık. Biz oda için sivrisinek kovucu ve koruyucu götürmüştük, yanımıza yaklaşamadılar :)) Size de tavsiye ederim.
- Yemeği  kaldığınız otelde almıyorsanız, dışarda deneyerek bulmalısınız. Deniz ürünlerinin satıldığı lokantalar çoğunlukta. Old Market de yerel lokantalar, İtalyan pizzacı, kebapcı var.
Naama Bay da 5 yıldızlı otellerin lokanta ve cafeleri sahilde. Yürüyüş yolu üzerinde Hard Rock cafe, Mc Donalds, Pızza Hut, Kaan Zaman balık lokantası ve cafeler mevcut. Hard Rock cafenin karşı sokağında ikinci katta Fatima diye bir kebapcı var. Kapısında mesü ve fiatları bulunuyor. Naama bay a inen yolda bir sandeviçci var. Yerli halk özellikle paket servis şeklinde kullanıyorlar. Basit atıştırmak için düşünülebilir ama hijyen burada da problem.
- Stela ve Sakara biraları güzel. Omar Khayyam şarabı fena değil. Tavsiye edilen Zbıb ise anasonlu kötü bir rakı gibi. Bunlar tabii ki benim tadlarım. Siz de düşünürseniz denersiniz.
- Çay severler ise dikkat etmeliler. Yerel çay evlerinde çay demleme değil ama poşet de değil. Poşet çayın açık hali gibi, İnce kıyım bir çayı bardağa koyup üzerine sıcak su ile hazırlıyorlar. Fena değil. Esas şeker daha sorun. Bazen önünüze bir kap içersinde toz şeker gelecek, bazen de çaycı size sorarak bir ya da iki kaşık şekeri bardağınıza atıp sizin yerinize karıştırarak size verecektir. Herzaman olduğu gibi içmeden fiyatını sorun. Fiatı 3 L.E olan çaya
sonradan 5-7 hatta 10 L.E istiyorlar. Siz itiraz ettiğiniz zamanda el altında sakladıkları tozdan pislikten gözükmeyen turist tarifesini gösteriyorlar sırıtatak. 
- Mercato modern alışveri merkezi gibi yapılanmış bir alan. Vakit geçirmek ve alışveriş yapmak için gidilebilir.
- Turlar hemen hemen her firmada aynı. Hepsi bilinen turları aynı fiyata yapıyorlar. İndirim yapmıyorlar. Eğer kalabalıksanız grup olmanın avantajını kullanın. 
En çok yapılan turlar şöyle.
 
Otobüsle Kahire Turu: 40 $
Gece 02 gibi otelden alıp gece 02 gibi otele bırakıyorlar.
National müzeye, Pramitlere götürüyorlar. Nil nehri üzerinde öğle yemeği veriyorlar. Parfüm ve Papirus için mağazaya alışverişe götürüyorlar. Alışveriş düşünmeyenler için boşa geçen çok zaman demek bu.
Biz bu tura gittik. Bence verimli değil. Bu şekli ile düşünmeyin. En iyisi Kahire de bir kaç gün kalmak ve ferdi gezmek. Yol uzun. Yorucu, sıkışık zamanda az yer gezmek, türkçe hizmet alamamak kötü yanları. Size lokantaya kadar ekstra tekne ile gidelim teklifi yaparlarsa kabül etmeyin. Çok pahalı bir ücret istiyorlar. Zaten otobüs teknenin yanına kadar gidiyor. Bizim turda verilen yemek yetersizdi ve güzel değildi. Birkaç salata, köfte, tavuk, pilav, makarna, tatlı vardı. 
 
Abo Galum yani Mavi Delik turu: 40 $
Sabah otelden alıp akşam otele bırakıyorlar. 8 kişilik jiplerle gidiyorlar. Karşı karşıya 4 er kişi oturuyorlar. Biraz sıkışık. Kıyıda 45 dakika diyorlar ama 15 dakika deveye bindiriyorlar. Deve işin artislik yanı. Çünkü jipler artık son noktaya kadar gidiyorlar. Öğlen yemeği Bedevi çadırında diyorlar ama kulubelerde veriyorlar.
Şnorkel molası veriyorlar. Dahab da alışverşe giriyorlar.
Biz bu tura gitmedik ama bir taksi kiraladık. Otelden aldı 3 saat bekledi otele geri getirdi. Yol tam 100 km. Kafamıza göre takıldık. Taksiciye 300 L.E  verdik. Dahab da taksiciyi durdurup jip için zorluyorlar. Araba gitmez diyorlar. Jip için de 200 L.E istiyorlar. Biz kulak asmadık ve belimiz rahatsız bu yüzden taksi ile geldik orayada taksi ile gidiceğiz dedik. Son noktaya kadar yol biraz bozuk olmasına rağmen ulaştık. Kısa mesafedeki yer için deveciler ise 100 L.E istediler. Yolda bir sürü çevirme ve kontrol noktaları var. Kahire turunda da durum aynı idi. Can sıkıcı. Yol işaretlemeleri az, tabelalar yererli değil. Araba kiralansa ne olur tahmin edemiyorum.
Denizdibi reefler gibi zenğin değil. Daha az canlı var. Derin deniz dalışcıları için güzel bir yer. Dip acısından bakılırsa kaçırılmaması gereken bir yer değil bence.
 
Ras Mohamed Bot Turu: 30 $ 
Sabah otelden alıp akşam otele bırakıyorlar. Bot 09-17 satleri arasında. Giriş 5 $ fiyata dahil. 3 kez şnorkel molası veriliyor. Öğlen yemeği veriyorlar. Soft içecekler dahil.
Biz bu tura katıldık. Deniz dibi şahane. Yinede buraya 7 sene önce gelen arkadaşıma göre çok bozulma var. Zaten bu gözle de görülebilyor. Birçok kırık mercan görmek mümkün. İnsanlar bilinçli ya da biliçsizce zarar veriyorlar. Üzerlerine çıkanlar, palet darbeleriyle mercan kıranlar, ben gördüm artık ne olacaksa olsun diyenler var. Bu turda verilen yemekler çok güzeldi. Balık, köfte, pilav, salata, patlıcan vardı. Soft içecek diye kast edilenler su, çay, cola idi. Sharm El Sheikh de denize nereden girerseniz çok güzel. Bu yüzden tekneden korkanlar ya da vakit harçamak istemeyenler kendi otellerinin önündeki reeflerde de çok güzel zaman geçirebilirler.
 
-Çok fazla Rus turist var. Bu yüzden de herşey onlara göre düzenlenmiş durumda.
-Tanıştığımız biri Türk biri Rus iki çift Sharm El Sheikh e Hurgada dan gelmişlerdi. İki çiftde
Hurgada yı herşeyiyle daha fazla beğenmişler. Thy Hurgada ya uçtuğuna göre orasıda tek başına ya da Sharm El Sheikh ile birlikte düşünülebilir.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !